ביקורות – Critics

Our Fair Lady
Makor Rishon Weekly, Oct. 3, 2008

Rivka Raz is still "Our Fair Lady". A new production at the Bet-Zvi Theatre. Which is a special tribute to the First Lady of Israel’s Musical Theatre and to her lifetime stage achievements in Israel and abroad, proves it in the most festive way possible.

The long and enthusiastic applause which welcomes her first entrance to the stage, and the standing ovation at the end of the show demonstrate the yearning of the Israeli audience to a real musical diva, and Rivka is indeed the best answer to this dream.

Familiar hits from such musical classics as My Fair Lady, Oliver, The King and I, and Cats, successfully mingle with popular Ladino songs from the Israeli musical The Sephardi Garden. It was a real joy to watch her sing, dance and talk to the audience, surrounded by 40 charming young Bet-Zvi drama students, who were definitely thrilled to share the stage with her.


מקור ראשון – תרבות
מאת יעקב בר-און,10.03.08

גם 44 שנים אחרי ההופעה שגרמה לנסיקת הקריירה שלה, רבקה רז היא עדיין גבירתי הנאווה. מופע חדש  “

בבית- צבית המהווה הצדעה לפועלה התיאטרוני מוסיקאלי, מוכיח זאת באופן הכי חגיגי שאפשר.

צריך לראות את רז בפעולה כדי לאבחן את היחוד שלה. היא מצטרפת לפרחי המשחק, המתיזים על הבמה ניצוצות של כישרון, בכניסה מלכותית, מפריחה נשיקות לכל עבר וקדה קידה עמוקה לעבר הקהל, שמצידו ממטיר עליה תשואות בטרם היא פוצה את פיה. מדוע? – אולי בגלל הכמיהה הבלתי מוסברת למלך או למלכה. ורז היא כזאת."

 

אתר הבמה מאת: צבי גורן
13.3.08

"הדיווה הראשונה

קידה ועוד קידה בנוסח של פרימדונות הבלט הקלאסי רק ליבו את התשואות. "הלילה טוב לרקוד" היא שרה וקיימה את ההבטחה במיטב שירי המחזמרים. היא עשתה זאת שוב באותו קול לוהט ומדהים שהפך אותה לדיווה הראשונה של בימת המחזמר הישראלי."

 

פורום : תיאטרון (כותב: אלי בקורת)
רבקה רז – מאז ולנצח – בית צבי
13.3.08

"רבקה רז הראתה לנו כי עדיין לא סר חינה וקולה עדיין במתניה. הביצוע של כל הצוות והערב כולו עמדו על

רמה גבוהה ביותר".